بدین وسیله به اطلاع کشاورزان محترم سطح شهرستان که دارای استخر دو منظوره کشاورزی مستعد پرورش ماهی هستند می رساند با توجه به نزدیک شدن زمان پرورش ماهیان سرد آبی ( قزل آلا ) در صورت تمایل جهت ثبت نام بچه ماهی و مشاوره فنی به واحد شیلات و امور آبزیان این معاونت مراجعه و یا جهت اطلاعات بیشتر با شماره  05632829970 داخلی 164 تماس حاصل نمایند. ضمنا چند نکته آموزشی در زمینه پرورش ماهیان سرد آبی به شرح زیر اشاره می شود.

 •  طول دوره پرورش در شهرستان با توجه به کوتاه بودن طول دوره سرما حداکثر 4 ماه از اواسط آبانماه لغایت اواسط اسفند ماه می باشد .
 • میزان غذای مصرفی جهت هر قطعه بجه ماهی در طول دوره پرورش 400 تا 450 گرم قیمت خرید هر کیلوگرم غذای ماهی در حال حاضر بطور میانگین 100000ریال می باشد .
 • میانگین وزن برداشت ماهی در پایان دوره در صورت رعایت کردن تمام نکات فنی طول دوره پرورش 450 تا 500 گرم خواهد بود.
 • دمای مناسب آب جهت پرورش ماهی قزل آلا بین 12 تا 18 درجه سانتیگراد و بهترین تغذیه و رشد ماهی در دمای 15 تا 16 درجه سانتیگراد می باشد .
 • بهترین زمان رها سازی بچه ماهی قزل آلا داخل استخرهای مستعد پرورش اواسط آبانماه می باشد .
 • به ازاء هر متر مربع استخر می توان تا 20 قطعه بچه ماهی قزل آلا رهاسازی نمود به شرطی که نکات و مسائل فنی در امر پرورش رعایت شود .
 • رعایت مسائل مربوط به آماده سازی استخر قبل از رها سازی بچه ماهی داخل استخرها شامل تمیز نمودن کف استخر از فضولات و لجن، ضد عفونی نمودن بوسیله آب آهک و همچنین اصلاح ورودی و خروجی استخر با نصب توری مورد تاکید است .
 • به ازاء هر 10 متر مربع از فضای استخر 2 کیلوگرم آهک زنده را در آب حل کرده و به کف و دیواره های استخر پاشیده و بایست توجه نمود قبل از آبگیری نهائی کف و دیواره های استخر را شستشو داده تا اثرات مخرب آهک بر ماهیان کاملا از بین برود .
 • بهترین PH ( اسیدیته آب ) جهت پرورش ماهی قزل آلا بین 6/5 تا 8 می باشد .
 • بهترین وزن بچه ماهی قزل آلا زمان رها سازی داخل استخرها 20تا 30 گرم و قیمت خرید هر قطعه بچه ماهی در حال حاضر با میانگین وزن 10 تا 15 گرم به ترتیب حدود 17000 تا 22000 ریال می باشد .
 • علاوه بر پرورش ماهی قزل آلا در منابع آب شیرین پرورش آن در منابع آبی شور با شوری بالا بین 10000 تا15000 میکروموس امکان پذیر است .
 • از لحاظ کمی برای تولید هر تن ماهی قزل آلا نیاز  به 7 تا 10 لیتر آب در هر ثانیه می باشد .
 • شروع تغذیه بچه ماهیان یک الی دو روز بعد از رها سازی داخل استخر ها توصیه می شود .
 • ماهی قزل آلا به دلیل زندگی در آب سرد و خنک از نیاز اکسیژنی بالایی برخوردار است به همین خاطر توصیه می شود پرورش دهند گانی که منبع تامین آب استخر آنها از طریق چاه می باشد کمبود اکسیزن استخر را می توانند با استفاده از برجهای هواده و دستگاه اکسیژن ساز جبران نمایند .
 • اولین اقدام اورژانسی در صورت بروز هر گونه علائم غیر عادی در استخرهای  پرورش ماهی تعویض آب استخر و جریان آب تمیز و اکسیزن دار به داخل استخر می باشد .

وجود موتور برق اضطراری به جهت استفاده از دستگاههای اکسیزن ساز به منظور تامین کمبود اکسیزن مورد نیاز استخرهای پرورش ماهی قزل آلا مورد تاکید است . بر اساس هماهنگیهای قبلی جمعی از اعضاء صندوق اعتبارت خرد زنان روستای دل آباد شهرستان بیرجند در تاریخ 98/07/17 از چند مورد از توانمندیهای صندوق اعتبارات خرد زنان روستائی شهرستان طبس بازدید نمودند در این بازدید یک روزه از محل سایت الگوئی محصول سالم سبزیجات برگی ( نعناع ) ،  فروشگاه انواع سبزی خشک پودینه ، کارگاه تولید ترشیجات و شور خانم شفائی ، کارگاه شیرینی پزی سنتی خشک خانگی خانم حافظیان و همچنین کارگاه فروش و بسته بندی خرمای برادران عبدلی واقع در شهر طبس بازدید داشتند .

 

 داود بخشايي معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طبس با اعلام این خبر، سطح زیرکشت نخیلات در این شهرستان را  1198  هکتار شامل 853 هكتار بارده و 345 هكتار  نهال  اعلام کرد وپیش بینی نمود ازسطح بارده  حدود  3400 تن خرمای اصلاح شده و بومی برداشت شود که به دلیل خشکی و گرمای شدید هوا، ریزش وعارضه خشکیدگی در ارقام تر بویژه مضافتی وکبکاب چشمگیر بوده  است.به گزارش روابط عمومی معاونت سازمان و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان طبس در راستای پیگیریهای انجام شده و تشویق برای جایگزین نمودن گاز با سوخت مایع در واحدهای تولیدی تعداد 6واحد تولیدی از نعمت اتصال به شبکه گاز سراسری بهره مند شد ند.به گزارش روابط عمومی معاونت سازمان و مدیریت  جهاد کشاورزی شهرستان طبس، در سفری دو روزه رئیس سازمان بهمراه مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان و تعدادی از معاونین و مدیران استان خراسان جنوبی، از بخش کشاورزی استان یزد بازدید کردند.بازدید امروز64
بازدید دیروز123
بازدید هفته297
بازدید کل57521